Hacamat Nasıl Uygulanır?

Hacamat, günümüzden beş bin yıl öncesine dayanan geçmişi ile, değişime uğramadan aksine daha da gelişerek günümüze kadar gelmiştir. İlk olarak Mısırlılar tarafından uygulanan hacamat, zamanla Avrupa’da yaygınlaşmıştır.

ilk uygulandığı dönemlerde sağlıkta zaman zaman temel, günümüzde ise alternatif tıp dalında farklı hastalıklara şifa olan yöntem olarak bilinmektedir. Avrupa’da ve ülkemizde de temel tıp biliminin yaygınlaşmasının ardından ‘alternatif tıp’ olarak uygulanmaktadır.

Türkiye başta olmak üzere İslam ülkeleri tarafından hacamat yalnızca alternatif tedavi yöntemlerinden biri olmaktan çıkıyor. İslam coğrafyasında peygamber efendimizin (sav) yaptırdığı ve yaptırılmasını tavsiye ettiği tıp yöntemi olarak bilinmekte ve tercih edilmektedir. Sünneti seniyye olarak kabul edilen hacamatın yayılmasında İslam coğrafyasının etkisi yadsınmayacak kadar gerçektir.

Hacamat nasıl yapılır?

Hacamat, vücudun belirli yerlerinde (hastalıklara ve şikayetlere göre) ensizyonlar sayesinde pis kanın atılmasını sağlamaktır. Deri üzerinde tıbbi aletler ile çizikler atılmakta ve vücutta biriken pis kan kupa ile çekilmektedir. Bu yönteme ise hacamat denilmektedir. Modern adı olarak ta kupa tedavisi ile bilinmektedir.

Vücut, belirli zaman aralıkları ile pis kanı vücutta belli başlı yerlerde biriktirir, kanı dışarıya atmak mümkün olmadığı için de hastalıklar nüksetmeye, şikayetler başlamaktadır. Tıbbı olarak bir rahatsızlık seyretmese dahi, psikolojik, stres, baş ağrısı gibi şikayetlere sebep olabilir. Tüm bunlardan kurtulmak için, kanın vücuttan atılması sağlanmalı ve kan dolaşımının  sağlıklı yapılması sağlanmalıdır. Bunun içinde gerekli olan yöntem hacamattır.

Hacamat hakkında sorularınız, hacamat kursu talepleriniz ve hacamat eğitim almak için bizlerle iletişim sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir