Hacamat Yapılan Günler Hangileridir?

Hacamat sünneti nebevi olarak günümüze kadar geldiği gibi, elbette hacamatın uygulanması, uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler, hacamatın günleri ve daha birçok önemli detaylarda günümüze kadar efendimiz (sav) zamanından gelmiştir. Hacamat yapılan günler hangileridir? Sorusuna elbette islam alimleri, hadisler bu konuda kaynaktır.

Hacamat yaptırmak isteyenlerin özellikle Arabi ayın günlerine göre yapılır. Arabi ayların 15-17-19-21-23-25-27-29 cu,  günleri hacamatın yapılaması tavsiye edilmektedir. Arabi ayın 15 inden sonra 30 una kadar olan günlerde uygulanması hacamatın yapılması, etki göstermesi açısından önemlidir. İslam alimlerine göre daha eftal karşılanmaktadır.

Hacamat tedavisi özellikle Pazar, pazartesi, Salı ve Perşembe günleri yapılması hadisi şeriflerde önerilerin günlerdir. Ancak bu günler yapılması kesindir ibaresi yer almamaktadır. Hacamat hadislerde belirtildiği üzere belirli günler ve zamanlarda yapıldığı takdirde faydası daha fazla görüldüğü gözlemlenmiştir.

Hacamat Ne Zaman Yapılmalı?

Hacamat hastalık (tedavi amaçlı) için yılın her zamanı yaptırılabilir, ancak haftanın günlerine dikkat etmekte fayda vardır.

Hacamat  güneş doğduktan hemen sonra yapılabildiği gibi öğlen kerahet vaktine kadar da yapılabilir , bu mümkün olmazsa öğlen ikindi arası. Daha sonraki vakitlerde de hacamat yapılabilir. Bazı sahabe efendilerimizin gece hacamat yaptırdıkları rivayet edilmektedir. Hacamatta önemli olan vücudun dinlenmiş olmasıdır.

Bazı bilim adamlarına göre Ay‘ın çekim kuvveti sadece med ve cezir (gel-git) hadisesi ile sulara değil; aynı zamanda insanlara, hayvanlara, meyvelere, ağaçlara topraklara, hatta madenlere dahi tesir etmektedir. “Güneşin tesiri harareti ile, ayın tesiri ise rutubeti iledir.” (13)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir