Mizaç Nedir ?

Mizaç Nedir ?

En doğudan en batıya kadar tıp ile ilgilenen herkes insanları sınıflandırma ve buna göre tedavi yoluna gitmiştir. Ufak tefek farklılıklar olmakla birlikte çindeki 5 elemenet teorisi ile veya hipokratın bahsettikleriyle ayını şeydir. Biz mizaç bilimini ve inceliklerini en iyi araplardan öğrenmekteyiz. Mizaçları incelemiş sınıflara koymuş ve bununla birlikte insan ve bir çok varlığıda mizaç bilimine dahil etmişlerdir.

Mizaçlar temel olarak her maddede bulunan ve sıcaklık-soğukluk ve kuruluk-yaşlık değerlerine bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

Mesela hepimiz sıcak havalarda serin bir suyun özlemini hissederiz.

En basit anlatımı budur aslında. Herkes bazı yiyeceklerin ısıttığını bazı yiyeceklerin suğuttuğunu bilir ve farkında olmadan uygular. Bazı insanlar aslında mizaçlarına uygun olmayan şeyler yedikleri için sürekli hasta olurlar.

Mesela  kahvenin mizacı oldukça sıcaktır. Çayın aksine kahve insanı ısıtma açısından daha etkindir.

Mizaçları bilmek ve buna göre tedavi olmak işaret olarak Peygamberin (AS) sünnetinde bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz (as) hurma ile hıyarı birlikte yer ve “bunun hararetini bunun soğukluğuyla bastırırız” derdi.

İşte bu bilgilerin toplanmış ve tecrübeye dayandırılarak uygulanış haline Mizaç Tedavisi denir.

İnsanlarda sıcak soğuk ve kuru yaş hallerin kombinasyonlari ile 4 mizaç ortaya çıkar. Bazı arkadaşlar hıltları ve ahlat kavramını işin içine sokuyor ama burada sadece tanıtım ve bilgilerndirme yapıyoruz. Eğitim ise ancak kurslarda olabilir.

Mizaçlar

  • sıcak ve nemli hale kan
  • sıcak ve kuru hale safra
  • soğuk ve nemli hale balgam
  • suğuk ve kurus hale sevda

Olarak  tanımlanır.

Mizaçları bilmeden bir tedavi yapılamaz. Çünkü bütün tedaviler mizaçları etkiler. Mesela hacamat. Sevda mizacındaki bir insana hacamat yapmak onun hastalığını arttırır. Çünkü kan sıcak ve nemlidir. Vücuttan sıcak ve nemin alınması kuruluk ve soğukluk yapar.

Mizaçlarla Tedavi Nedir ?

İnsanlarda bulunanbilen 4 mizaç ne zaman eşitse o zaman sıhat olunur. Ama bazı etkilerden dolayı örneğin safra mizacı diğerlerine baskın olabilir. O zaman önce bunu tespit edip sonra safrayı yani sıcaklığı ve kuruluğu giderecek şeyleri reçeteye yazmamız gerekiyor .

Sitemizde bulunan mizaç ölçer ile mizacınızı öğrenebilirsiniz.

Mizaç Nedir ?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir