Hacamatın Tarihi

Belirli sebeplerden dolayı vücuttaki kanı temizlemek, toksinleri yok etmek ve bazı hastalıkların tedavisi için uygulana hacamat tedavisinin (kupa tedavisinin) tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır.

Hacamat vücutta  biriken toksinlerin ve kirli kanın deri üzerinde atılan ensizyonlar aracılığı ile dışarı atılmasına kupa tedavisi (hacamat) denilmektedir.

Hacamatın tarihi 18. Yüzyılda Mısırlılar tarafından ilk olarak uygulanan ve daha sonra Amerika ve İngiltere’de yaygınlaşan tıp yöntemi olarak bilinmektedir. Uygulanan bu tıp yöntemi başlarda kupa tedavisi olarak bilinse de daha sonra İslam ülkelerinde ki ismi ile hacamat adını almıştır. Vakumlama işlemini gerçekleştiren kupalar sayesinde bu adı alan hacamat daha sonra İslam  ülkelerinde peygamberimizin de tavsiye etmesi üzerine hacamat olarak yayıldı. Hacamatın tarihi  beş bin öncesine dayanarak günümüze gelmeyi başaran alternatif tıp yöntemleri olarak hala sıklıkla tercih edilmektedir.

Hacamata dair en eski belgeler Mısır papirüslerinde yer almaktadır. 19. Yüzyılda keşfedilen kupa yöntemi ile vücutta biriken kirli kanı ve toksinleri atmak için tercih edilen bu yöntem, zamanlar tıp metinleri arasında da kendine yer bulmuştur. İlerleyen dönemlerde tıp dünyasında da adı sıkça duyulan hacamat 18. ve 19. yüzyıllarda hacamat tedavisinin kullanılması Amerika Birleşik Devletlerinde ve batı dünyasında yaygın hale geldi. Hatta gazete sahipleri hacamat uygulaması hakkında geniş talimatnameler yayınlıyorlardı.
1860 sonlarında birçok hastalığın tedavisinde hacamat tedavisi uygulamak üzere Avrupalı ve Amerikalı doktorlar ve cerrahlar hacamat için işe alınıyorlardı. 18. ve 19.yüzyıllarda İngiliz halkı ilkbahar ve sonbahar aylarında hastanelere hacamat olmak uygulanıyordu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir