Kan Vermek Hacamat Yerine Geçer Mi

“Bu sorunun cevaıbı vermeden önce hacamat nedir ? adlı yazımızın okunmasında fayda var.  Evet konumuz “Kan Vermek Hacamat Yerine Geçer Mi ” “kan aldırmak hacamat yerine geçer mi”

Kan Vermek Hacamat Yerine Geçer Mi

Bu sorunun cevaıbı vermeden önce hacamat nedir ? adlı yazımızın okunmasında fayda var.  Evet konumuz “Kan Vermek Hacamat Yerine Geçer Mi ” “kan aldırmak hacamat yerine geçer mi”

Hacamat yazılarımızda belirttiğimiz gibi 2 türlüdür. Birisi damarlardan doğrudan a kıtmak ki bunun adı fasddır. Fasd Hacamat yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer çeşidi ise vakum ile ince çiziklerden aldığımız kan ile bilinen hacamat. Soruyu soran kişiler bence fasdı değl de klasik hacamatı yani pompayla yapılan hacamtı soruyor. Soruya bu açıdan “asla” cevabını veriyorum.

Kan verme işi hayırlı bir iş ve bir açıdan fasd hacamat olsa da kupa hacamatının yerini tutamaz. Bİr çok insan bu konuda sırf islamdan geldiği için hacamatın gerekesizliği! vurgulamak istiyor. Hacamat kanını hiç görmemiş, hiç hacamat olmamış ve bir defa bilen birine gidip sormamış bir insan nasıl olur da kalkıp sünnet olan bir meselede böyle ahkam kesip halkın kafasını karıştırabilir.

Vücutta artık işe yaramayan ve dolaşımını sağlıklı şekilde tamamlayamayan kan artık vücuda zarar veriyordur ve mutlaka alınmalıdır. Hacamattan başka hiç bir yöntem de bu kanı alamaz.

Hacamattan çıkan kan pistir ve mümkünse gömülür.  Gömülmesine dair bir çok hadis var.

Eğer kan vermek ile hacamat aynı şey olsa çıkan kanların değerleri de aynı olmalı. Ama hacamatla alınan kan daha  kupa indirilmeden donuyor. Siz hiç bir kanın bu kadar kısa sürede jöle kıvamına geldiğini gördünüz mü ? Bu kanı bir insanın damarlarına yollar mısınız ?

Biz sünnet olan bir tedaviyi savundukça başımıza böyle şeyler gelecek. “Kan Vermek Hacamat Yerine Geçer Mi”

 

Kan Vermek Hacamat Yerine Geçer Mi” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir