Mizaçlara Göre Beslenme

“Bu konuyu çok ilerde ele alacaktım  ama yazılan çizilen ve yayınlananları gördükçe rahatsız oldum ve erkeneden değindim.Öncelikle çok rahatsız olduğum ve sizin için de çok önemli bir konuya temes etmek zorundayım. İlim nedir ?”

Mizaçlara Göre Beslenme

Mizaçlara Göre Beslenme

Bu konuyu çok ilerde ele alacaktım  ama yazılan çizilen ve yayınlananları gördükçe rahatsız oldum ve erkeneden değindim.

Öncelikle çok rahatsız olduğum ve sizin için de çok önemli bir konuya temes etmek zorundayım.

İlim nedir ?

Evet ilim nedir ?

Herkes konuşur inanın bana herkes konuşur. Peki bilgi kirliliğinin bu denli yoğun olduğu bu ortamda “ilim” yani gerçek ve faydalı ilim nasıl seçilecek.

Öncelikle daha anlı secdeye değmeyen insanlar maddi çıkarlar için Sünnet gibi Peygamber gibi kavramları konuşmaya başlıyor. Dini hayatının eksik oluşu burada mevzu edeceğim bir şey değil. Sonuçta insanlarda irade var ve hak ve gerçek ortada. İsteyen ibadeti yapar isteyen yapmaz.

Bu sitenin amacı ise gerçek ve faydalı şeyker verebilmek. Bu yüzden 2 sene önce hiç islami kavramları bilmeyen konuşmayan insanlar bugün fetva makamı gibi çıkıp söyleşiyor. İşte bu insanlardan gelen ilimden kaçının.

İnançlı bir insan için ilim öncelikle vahiy ile sabit olan gerçeklerdir. Mesela “zeytin yağı” şifadır. Bu sözün isnadı Allah Rasulune kadar sağlam gider. Ve bu sözün onun oldduğu hakkında şüpheye düşülmez. Peki inançsız bir insan napacak. O da sadece bir doktor olarak Peygamberin tıbbını alır geri kalanını almaz. Nasıl hipokrattan ssarı imparatordan gelen bilgiler varsa hadisleri de öyle değerlendirir. Peygambere tabi olmayanalar bile onun tıbbına laf edemezler.

Vahiy ile sabit olmayan ve insanlardan gelen haberler karşısında ne yapacağız. Açın interneti. Domatesin faydaları diye yazın. Ya da bezelyenin ne yazarsanız yazın önünüze binlerce şey çıkacak. Ve bunları yemeniz gerektiğini yemezseniz hata ettiğinizi söyleyecekler.

Öncelikle internet araştırmalarında haber sitelerini es geçin. Varsa üniversite araştırmalarına bakın.Yoksa da kapatın bilgisayarı. Doktor adıyla çıkıp şunu bunu yemseniz ölürsün diyen insanları önemsemeyin artık.

Tuz zararlıdır. Öyle mi ? Yalan. Açık bir yalandır bu. Tuz da su gibi vücudun bir ihtiyacıdır ve her besin gibi fazlası zarardır. Fazlası zarar olduğu için “su zararlıdır” der misiniz ?

Daha çok şey söylemek istiyorum da konuyu fazla dağıtıp faydasız olmaktan korkuyorum. Neyseki artık bu konuları uzun uzun konusacagımız bir alanımız var. Forum sitemizi açtık hamdolsun.

Mizaçlara Göre Beslenme

Hz Peygamber (as) hurma ile hıyarı bir arada yer ve ” bunun hararetini bunun soğuğuyla bastırrız” derdi. Mizaçlar en kabatanımı ie işte budur. Var olan her varlığın sıcaklık soğukluk ve yaşlık kuruluk bakımından incelenmesi.

İnsan için neden önemli ve her tedavini başında geliyor. İnsan mizacı bilinmezse yapılan her tedavi yöntemi farları kapatıp araba sürmek olur.

Önce mizaç blincek. Örneğin hasta sevda mizacında diyeceğiz. Şimdi buna uygun besinleri vermemiz ve müdaheleleri yapmamız gerekiyor. Mesela bu hastaya şuan hacamat olmaz. Kanın alınması sevdayı arttırır ve hasta ağırlaşır. O zaman demevi mizacı baskınlaştırıp sonra hacamat yapmak gerekiyor. Daha böyle bir çok örnek verebilirim. Zaten e kitap şeklinde yayınlama yapacağımız zaman bu bilgileri üzretsiz vereceğiz.

Şimdi gelelim cehaletin hava gibi su gibi bizi sardığı bir cümleye.

Kan grupları ile mizaçlar aynı şey

Bunu söyleyenler çoluk çocuk  olsa şaşırmam ama ilimden nasibini almış insanlar bunu nasıl konuşabili hala anlamadım. Ha eğer diyorlarsa elimizde delil var. Kabul ederiz. Ama yıllardır delil görmedim ve bu fikri savunan herkesin yenilmişlik ve ezilmişlik piskozu içinde bunu söylediğini gördüm.

Sürekli araştırdım ve tartıştım daha önüme bir delil sunan olmadı. Neden biliyor musunuz?

Çünkü insanımızın içine işlemiş batı hayranlığı. Ağızlarıyla ifade etmeseler de bizim asırlardır uygulanan ve sünnet olan bir tedavi yönetimini kalkıp da batının dünkü çocuk diyeceğimiz bir metodla karıştırmazlar.

Amerikada çıkan ve Amerikanın bile kabul etmediği bir metodu(belki gerçektir bilemiyorum) kan gruplarına uygun bezlenmeyi mizaçlara karıştırıyorlar. El insaf. Nasıl olur.

Kan grubu ile mizaçların farklı olduğunun su götürmez delilleri.

Bunlardan bir zamanla değişirken bir asla değişmez.

DEva edecek. . .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir