Sülük Hacamat Yerine Geçer Mi ?

Sülük Hacamat Yerine Geçer Mi

Aslında bu soru tam olarak hacamat ve sülükten tedaviden beklentilerimizle alakalı. Hacamatın etki mekanizmasını bilen bir kişi için sorunun cevabı basit.

Hacamatın en büyük faydası yükselen demevi mizacı alçaltmasıdır. Zaten arap toplumu da en çok bu amaçla hacamat olur. Bu açıdan sülük hacamatın yerini tutar.

Hacamat deri altında biriken ve atıl olan kanı alma işlemdir ve sülük tedavisinde bu amaca ulaşılmaz. Ya da kısmi ulaşılır.

Hacamat ile kan almak için atılan çiziklerin her biri doğal adrenalin salgılanması sebebidir. Sülük ise farklıdır.

Gördüğünüz gibi bu açılardan bazen sülük hacamatın yerini tutar bazen tutmaz. Aslında biz sülük uygulamasının da bir hacamat çeşiti olduğu görüşündeyiz ama anlaşımlası açısında burada sülük hacamat diye yazıyoruz. Hacamat nedir ? Bunu bilirsek sorun daha kolay çözülür.

“Sülük Hacamat Yerine Geçer Mi” sorusu hatalıdır.

Sülük uygulamasının artı yönlerini işin içine katmazsak  eğer, sadece kan alması açısından Sülük uygulaması da bir hacamattır. Şimdi asıl şoru şu  ? Bardakla yapılan hacamat ile sülükle yapılan hacamat aynı mıdır?

Cevap : Bu soruya hem evet hem hayır diyebiliriz. Kupa hacamatının öncelikli olduğu yer farklıdır sülük emmesi farklıdır. Örnek verelim.

Göz rahatsızlıklarında ve iltihaplı durumlarda (iltihap çok geniş değilse) sülük hacamatı önceliklidir.

Sırt ve belde ise (zaman ve masaj etkisi açısından) kupa hacamatı kullanılır.

Bazı insanlar jiletten bazıları ise sülükten korkar. Buna göre de bir yol belirlenir.

Bu soruyu soran okuyucumun kendi evinde bir haccama gitmeden bir sağaltma istedğini seziyorum. Eğer uzman ve tanıdığınız bir haccam varsa bırakın doğruya o karar versin. Yok evde iseniz ve sülük yapmak istiyorsanız Kupa ile yapılan hacamattan daha etkili olduğu durumlarda vardır etkisi az olan durumlar da. Ama her şekilde fayda sağlayacağı için uzman bir haccam bulana kadar sülükle kan aldırabilirsiniz.

 

Sülük Hacamat Yerine Geçer Mi ?” için 4 yorum

 1. Seyfettin Yanıtla

  Selamunaleykum annemin ayak ağrıları var ve diz kapağında sıvı kaybı bunun için bir tedavi varmı

 2. Seyfettin Yanıtla

  Selamunaleykum annemin beyin damarlarında birinin tıkanması sonucunda baş ağrısı ve sol gözünde görme kaybı oldu ve tedavisi yok diyor doktorlar hacamatin bir faydası olurmu

  • Uzman Haccam YazarYanıtla

   Aleyküm selam. Önce hacamat sonra sülük olarak faydası olur inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir